Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Gizle


Hem çocukluğumuzun çizgi filmi TenTen'in, Hem İstanbul'un nostaljik öyküsü


Açıklama: Dünyaca ünlü çizgi roman kahramanı Ten Ten (TinTin) ilk filmi üstelik büyük bölümü İstanbulda çekilmiş...Film Serinin en iyisi olarak anılırken 1961 Yılının İstanbul'unda geçtiği için o yıla ait muhteşem görüntüler var.
Kategori: Tiyatroterapi'den
Eklenme Tarihi: 19 Ocak 2015
Geçerli Tarih: 21 Ekim 2020, 04:35
Site: Gazete Tiyatroterapi
URL: http://gazete.tiyatroterapi.com/haber_detay.asp?haberID=472
TENTENGençliğimizin ünlü çizgi romanı ve roman kahramanı TenTen (TinTİn) ve 1961 yılının İstanbulu’unun tarihi mekanlarının nefis bir sunumu…
Orijinali   Tintin et le mystère de la toison d'or olan filmin İngilizce konuşulan ülkelerde ise  Tintin and the Mystery of the Golden Fleece  olarak yayınlanmıştır.O yıllara ait pek çok belgesel bulunmasına rağmen film kalitesinde ve renkli görüntülere rastlamak çok mümkün değildi… Tentende dostlarımız Kaptan Hadok Profesör Turnusol Köpeği Fındık (Bazen de boncuk) uşak  Nestor Dedektif ikizler Dupont ve Dupond sizi o günlere götürecek.Benim hayatımda çok önemli bir yeri olan TenTen çizgi romanlarının neredeyse tüm sayılarına sahibim ve hala okumaktan (tabii ki seyretmekten)  büyük keyif alırım.

Yazının sonunda  Filmin jeneriğini ve çeşitli fotoğrafları içeren bir kaydı ve filmin tamamının orijinal kaydını bulabilirsiniz..

 


Tenten ve Altın Post 1961 Fransa Belçika ortak yapımı macera filmdir. Özgün adı Tintin et le mystère de la Toison d'Or olan film İngilizce konuşlan ülkelerde Tintin and the Golden Fleece adı ile gösterilmiştir.

 

Belçika'lı çizer Hergé'in ünlü çizgi kahramanı Tenten (Tintin) karakterine dayandırarak senaryosunu André Barret ve Rémo Forlani'nin birlikte yazdıkları filmi Jean-Jacques Vierne yönetmiştir. Başrollerinde Jean-Pierre Talbot ve Georges Wilson'ın oynadıkları bu filmin bir bölümü Türkiye'de geçmektedir.
Tenten (Jean-Pierre Talbot), arkadaşı Kaptan Haddock (Georges Wilson) ve Köpeği Boncuk, Haddock'a ölen bir arkadaşı tarafından miras olarak bırakılan eski bir tekneyi almak üzere İstanbul'a gelirler. Külüstür haldeki gemiye değerinin çok üzerinde bir para teklif edilmesi ile durumdan kuşkulanan Haddock gemiyi satmaktan vazgeçer ve akabinde bir ölüm tehlikesi de atlatır. Olaylar ilerledikçe geminin sırrı yavaş yavaş ortaya çıkacaktır
   
   
   
   
   

Aktör/Aktris                                  Rolü

Jean-Pierre Talbot                    Tenten

Georges Wilson                        Kaptan Haddock

Georges Loriot                         Profesör Turnösol

Dario Moreno                           Midas Papos

Ulvi Uraz                                   Malik

Kamer Sadık                             Kamer Baba
   
Faik Coşkun                              Kahveci
   
   
   

 

    "Tenten ve Altın Post" "Tenten" karakterlerine dayandırılarak çevrilen ilk Tenten filmidir.Bu filmden sonra da 1964 'te Tintin et les oranges bleues filme alınmıştı.1972 'de çevrilen üçüncü Tenten Filmi ise Tintin et le lac aux requins idi,ama ilk ikisi gibi canlı oyuncularla çekilmedi.Bir animasyon filmi idi.Çevrilmelerinden kısa süre süre sonra her üç filmin de "Film kitapları" yapıldı.

    "Tenten ve Altın Post" Tenten uzmanları (tintinologists) tarafından en iyi Tenten filmi olarak değerlendirilir. Devamında gelen "Mavi Portakallar" o kadar başarı sağlamamıştı.

    Filmin çekimleri İstanbul ve Pire (Yunanistan) 'de gerçekleştirilmişti. Filmde ünlü İzmirli şarkıcı Dario Moreno ve sinema-tiyatro sanatçısı Ulvi Uraz da rol almışlardı.
 İstanbul'un bazı tarihi mekanlarının, limanlarının, mahalle ve sokaklarının 1960'lı yıllardaki hallerinin renkli görüntülerle tespit edilmiş olması filme bir belge değeri de kazandırmaktadır. Bu belge nitelikli görüntülere o yıllarda çevrilmiş siyah beyaz Türk filmlerinde de sıklıkla rastlanmaktadır, ama "Tenten ve Altın Post" filminde bu kez bu görüntüleri gerçek renkleri ile de görme imkânı vardır.
 


 Filmin fotoğrafları ve jeneriği

TenTen filminin fotoğrafları ve jeneriğini izle


Filmin tamamı...

TenTen filminin tamamını izle_

 Eğer  Türkçe alt yazı bulabilirseniz hoş olur... Ancak sadece İstanbulu seyretmek adına film izlenebilir...

   TenTen çizgi filminin Herge tarafından çizilmiş orijinal  kareleri...
 
                     ----------------------------------------
                   Tiyatroterapi R.Sinan Akbaşak sundu


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Gizle