Gazete Tiyatroterapi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Bekir YEŞİLTAŞ... Açık Öğretim Lisesi Detayları

Bekir YEŞİLTAŞ... Açık Öğretim Lisesi Detayları

Tarih 05 Aralık 2010, 13:55 Editör

Açık öğretim lisesine ilk kayıt için başvurduğum zaman neler yapacağımı tam olarak bilmediğim gibi neler yapmam gerektiğini soracağım kişi de sınırlıydı...

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ HAKKINDA

 

  Açık öğretim lisesine ilk kayıt yaptırdığım zaman neler yapacağımı tam olarak bilmediğim gibi neler yapmam gerektiğini soracağım kişi de sınırlıydı. Halk eğitim merkezlerinden bilgi alabilirmişim. Gittim. Kayıt ve sonrası için neler yapmam gerektiğini oradaki görevliye sordum. “ Bankaya git  (Vakıfbank, Ziraat ve Halk Bankası’na yatırılabiliyor. Yeni Kayıt yaptıracaksanız YENİ KAYIT diyorsunuz, Kayıt yenileme için KAYIT YENİLEME demeyi unutmayın. ), 20 tl + 5 tl yatır ve makbuzu getir kayıt yapalım” dedi. 

 Söylediklerini yaptım ve kayıt işlemini yaparken “ hangi bölümü istiyorsun “ diye sordu. Hoppala! Genel kültür, Sosyal bilimler, Fen bilimleri, Türkçe - Matematik, Yabancı dil ve Alan yok bölümleri varmış. 1 dakika içinde hangisine kayıt yaptırıp, ne okuyacağına karar vermek zorunda kalıyorsun. (daha sonra da kayıt yaptırabilirsin, önce biraz araştırıp sonra kayıt yaptırayım dersen, son kayıt tarihini kaçırma, ) Mantıklı olan Açık öğretim lisesinde okuyan bir arkadaş ya da tanıdığa sormak. Sordum. Aldığım cevap mı ? “ Bölüm seçiyorsun, dersleri  seçiyorsun, sınavlara giriyorsun o kadar ”. Başa döndük mü ? Ben edindiğim bilgileri paylaşmak ve gerçekten okumak isteyen arkadaşlara yardımcı olmak isterim.

 

 Öncelikle Meslek Lisesi okuyacaksanız Size yakın bir meslek lisesine kayıt yaptırıp, hafta da 2 veya 3 gün zorunlu olarak okula gitmek zorundasınız. (Sanırım devamsızlıktan sınıfta kalıyorsunuz gitmezseniz. )  Çalışan biriyseniz ve vaktiniz yok ise Benim gibi düz liseyi seçiyorsunuz. 

  Kayıt İşlemlerini Oturduğunuz bölgenin Halk Eğitim Merkezleri yapıyor. Düz lisede kayıt yaptırdıktan, internetten Milli Eğitim Bakanlığı   ( MEB  diye google’ a yazarsanız çıkar,) , sitesindeki Açık Öğretim Lisesi bölümünden derslerimizi seçip, bir adet çıktısı ile Halk Eğitim Merkezi’nden kitapları alıyorsunuz. Sonra kitaplarınızı alıp, evde çalışıyorsunuz ve yılda 3 kere sınava giriyorsunuz. ( Ağustos sonları ve gibi bitirme ve ek sınavlar olabiliyor. )

  Her sınav sonrası, gelecek sınava girebilmek için belli bir tarihte tekrar kayıt yenilemeniz gerekiyor. ( Bu tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı  MEB, sitesindeki Açık Öğretim Lisesi bölümündeki iş takviminden takip edebilirsiniz. Kayıt yaptırdığınız da size bir de şifre veriliyor, kayıt yaptırdığınız kağıdın üzerinde, bu şifre önemli. İnternetten yapacağınız işlemleri bu şifre olmadan yapamıyorsunuz. İstediğiniz bir şifre de yapabiliyorsunuz bu şifreyi.

  Ben sosyal Bilimler okuyorum. Bu bölümde, alan, ortak ve seçmeli dersler diye ders seçimi yapacağınız dersler var. Alan ve ortak dersleri öncelikli seçmeniz sizin için daha iyi olacak. Toplam 192 kredi topladığınızda, bunun 80 kredilik kısmını alan derslerinden almanız gerekiyor. Alan ve ortak dersler bittiğinde seçmelileri seçerseniz daha iyi.

  Dil anlatım derslerini kesinlikle vermeniz gerekiyor. Muaf olamıyorsunuz. Bir dersten muaf olmak içinse 3 kere o derse girip geçememiş olmanız gerek. ( muaf olmak, artık o dersten sınav olmayacaksınız demek. ) bu da size zaman kaybı olacaktır.

  Alan derslerinin tamamına girmek zorundasınız. Döneminizden önce ders seçemezsiniz ( Tarih 1’den başladınız mesela, aynı anda Tarih 2 yi seçemezsiniz. Sıra ve dönemi takip etmelisiniz. Zaten sistemde göremezsiniz. ) Geçemediğiniz dersiniz varsa bunu  tekrar bir sonraki dönemde seçebiliyorsunuz. Geometri seçmeli derslerde görünebilir ama matematik 1,2 ‘den sonra geometri 1,2 yi de geçmeli ya da muaf olmalısınız. ( Geometri kitabı efsane resmen, 2 senedir gelmediğinden alamıyoruz diyor arkadaşlarım.

  İnternetten çalışabiliyormuşuz ki orada da 2 ünite tıklandığında açmıyormuş (!) Bu aralarda geometri için Ortaöğretim 9 GEOMETRİ adlı kitabı veriyorlar. Tabi siz isterseniz. Geometri 1-2 yerine geçiyormuş bu kitap. Sınavlarda en az 9 doğru yapmanız gerek geçmeniz için. Alacağınız dersleri sırası ile alır ve düzenli bir şekilde çalışırsanız sorunsuz bir şekilde mezun olabilirsiniz. Hem de 3 yılda.

 

Sosyal bilimler Bölümünde bulunan dersler :

   Ortak Dersler = Dil ve Anlatım – Türk Edebiyatı – Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi – Tarih – T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük – Coğrafya – Matematik – Fizik – Kimya – Biyoloji – Sağlık Bilgisi – Felsefe – Yabancı Dil – Milli Güvenlik Bilgisi – Trafik ve İlk Yardım,

  Alan Dersler = Dil Anlatım – Türk Edebiyatı – Tarih – Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi – Coğrafya – Psikoloji – Sosyoloji – Mantık,

  Seçmeli Dersler ise ; Astronomi ve Uzay Bilimleri 1,2 – Bilgi Kuramı 1 – Bilgi ve İletişim Teknolojileri 1,2 – Demokrasi ve İnsan Hakları 1 – Ekonomi 1,2 – Girişimcilik 1 – Hukuk 1,2 – İnsan İlişkileri 1 – İşletme 1,2 – İş Güvenliği 1,2 – Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojileri 1,2 – Biyoloji – 3,4,5,6,7,8 – Fizik 3,4,5,6,7,8 – Geometri 1,2,3,4,5,6 – Kimya 3,4,5,6,7,8, - Matematik 3,4,5,6,7,8 – Turizm 1,2 – Yabancı Dil 5,6,7,8, - Sanat Tarihi 1,2.

  Yani ortak ve seçmeli derslerden 112 kredi ve alan derslerinden 80 krediyi doldurduğunuzda mezun oluyorsunuz. Bu da 8 sınav demek. Bir sınavda en fazla 30 kredilik ders seçebiliyorsunuz. Bu hakkınızı sonuna kadar kullanın bence. 30 krediyi doldurun.  Kitaplarınızı alıp, sistemli bir şekilde çalışırsanız, 4 sene yerine 3 senede liseyi bitirebilirsiniz.

 

                         Kolaylıklar ve başarılar ... Bekir YEŞİLTAŞ

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dostlarımdan...

Eğitimin Harikalar Diyarı ve Dünya Birincisi Finlandiya'nın Eğitim Sistemi

Eğitimin Harikalar Diyarı ve Dünya Birincisi Finlandiya'nın Eğitim Sistemi Finlandiya, dünyada eğitim problemini en erken çözmüş ülkelerden biri. Dünyanın en başarılı okullarından bir kısmı ...

Bir Anı...

Bir Anı... Talip APAYDIN'IN 1967 yılında yayımlanan ''Karanlığın Kuvveti'' adlı kitabında yer alan anısı, ...
 İSTANBUL Hava durumu


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi