Gazete Tiyatroterapi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Bir karış toprakta çiçek bahçesi

Bir karış toprakta çiçek bahçesi

Tarih 06 Kasım 2013, 14:52 Editör

Evimin girişinde yaklaşık 12 metrekarelik bir teras var.Altında atölyem üstü çiçek bahçesi... Tüm toprak olsa olsa yarım metreküptür, ancak bir botanik bahçesi kadar çeşitliliğe sahip...


                  Beton Üstünde Botanik Bahçesi

Evimin girişinde yaklaşık 12 metrekarelik bir teras var.Altında atölyem, üstü çiçek bahçesi... Tüm toprak olsa olsa yarım metreküptür, ancak  bir botanik bahçesi kadar çeşitliliğe sahip...

Yaşamdan keyif almanın yollarından biri daha...

  
Doğanın oluşturduğu bir mucize... Gerçi neredeyse tamamı mucize de bu pek bir göz alıcı olmuş. Üstteki kah kah çiçeğinde bir böcek minik bir delik açmış, hemen arkasındaki sardunya buradan ışığa giderken yaprağın içinden geçmiş...


Selaginella apoda…

Yaygın olarak bilinen, çayır başak-yosun bitkisi doğu çok yerli Amerika Birleşik Devletleri ve kuzeydoğu bölümleri Meksika’nın bataklık, ıslak alanlar, açık ormanda ve dere kıyısında gibi habitatlarda nemli topraklarında bulunur. Bir ova bitkisidir ve 100 metrenin altındaki yüksekliklerde yaşayabilir. Selaginella eclipes ve S. Ludoviciana bitkilerinin  her ikisi de, bu formu ile yakından  ama melez ilişkili olduğu düşünülür. Kadife Çiçeği

Bilimsel Sınıflandırma

Âlem: Plantae

Bölüm: Magnoliophyta

Sınıf: Magnoliopsida

Takım: Asterales

Familya: Compositae

Cins: Tagetes sp.

Genel Özellikleri

Amerika ve Meksika’da sıcak kesimlerde doğal olarak bulunur. Yaprakları tek veya almaşıklı dizilmiştir.

Çiçek rengi turuncu, sarı, kahverengi - kırmızı ve alaca renkli olabilmektedir.Kadifebitkisinin hem yaprağı hem de çiçeği keskin kokuludur.Uzun süre çiçekli kalmaktadır. Haziran başından ekim sonuna kadar çiçekli kalır.

Üretimi

Tohumlar erken yetiştiricilik amacı ile ekim ve şubat arası serada kasalara ya da viollere ekilir. Kasaların üzerine hafifçe kapak atılır. Özel firmalardan alınan işlenmiş tohumlar da(tüyleri temizlenmiş) kullanılabilir. Bu işlem tohum atımında kolaylık sağlar.Tohumlar çimleninceye kadar fazla su verilmemeli, nem kontrolü yapılmalıdır.Tohum ekildikten bir ay sonra şaşırtmaya gelir.

Tagetes erectus (Dik kadife çiçeği) sarı kadife

Orta dayanıklı ve yıllık bir bitkidir. 50 – 75 cm boylanabilir. Yaz ortasından sonbaharakadar çiçeklenir. Tek tek sap üzerinde sarı ve portakal sarısı çiçekleri vardır. Çiçek çapı 5 -10 cm kadardır. Çiçeği katmerli olanı da vardır. Tagates patulus türünün çiçeklerinden daha büyük çiçekleri vardır. Yaprakları dişli ve tüylüdür. Bodur ve boylu çeşitleri mevcuttur. Ocak ve şubat aylarında tohumlar serada atılır. Tohumların üzeri hafifçe kapatılır. Çimlenme ortamının sıcaklığı 18-20 0C dolayında tutulduğu takdirde 7 – 10 gün içerisinde çimlenme gerçekleşir.

 Tagetes patulus (Bodur kadife çiçeği)

15–30 cm boylanabilen yıllık bir bitkidir. Yaz ortasından itibaren çiçeklenir. Çiçekleraltın sarısı renktedir. Yaprakları tüysü ve kenarları dişlidir. Keskin kokusu vardır. Tohumla üretilir. Tohum ekiminden çiçeklenme dönemine kadar 8 – 12 hafta geçmesi gerekir.

Ekolojik İstekleri

Her ortamda rahatlıkla yetişebilmektedir. Güneşli yerlerden hoşlanırlar. Sıcağı severler. En sıcak dönemlerde bile güzel görünür. Killi, besin maddece fazla zengin olmayan, çok hafif topraklardan hoşlanır. Toprak orta derecede nemli tutulmalıdır.

 Karşılaşılan Önemli Hastalık ve Zararlılar

Bakterilerden kaynaklanan yaprak lekeleri, Pseudomonas solgunluğu, botrytis, kırmızı örümcek, yaprak biti ve sümüklü böcek en çok karşılaşılan problemlerdir.
Sakız sardunya (Pelargonium peltatum)


KOZMOZ - Cosmos         

 Uzun saplarının ucunda mükemmel çiçekler açar. Hızlı büyüyen mevsimlik bir bitkidir. Kırılmaması için sert rüzgarlardan korumayı unutmayın.

 TOPRAK: Hemen her türlü toprakta rahatlıkla gelişim gösterebilir. Toprağında özel bir bakım istemez.

 BAKIM: Güneşli ortamları sever, devamlı çiçek açar. Çok kolay külleme hastalığına yakalanabilir. Daha boylu olanlarını, güzel bir duvar önünde ve büyük gruplar halinde kullanabilirsiniz. Aşırı sulama bitkiyi boylandırır, çiçek açtırmaz. Normal seviyede sulamaya özen gösterin. Bol çiçek vermesi için baş sürgünlerinin budanması gerekir. Kozmoz çiçeğinin boyu çok uzun olduğundan bahçe düzenlemelerinde arka planda yer alması gerekir.

 

 ÜRETİM: Yaz sonunda toplanan tohumlar, mayıs ayında bahçedeki yerlerine serpiştirilir. Çıkan fideler hızla büyür, dik ve yan sürgünler verir.

 ÇİÇEKLER:  İnce, uzunca olan yaprakları, dereotunun yapraklarına benzer. Yaz boyunca çiçek açar. Gösterişli çiçekleri, kırmızı, pembe, mor, eflatun, beyaz, turuncu, sarı renklerde olup, katmerli, yalınkat, huni şeklinde taç yaprakları olanları da vardır. Dikildiği bahçelerdeki çiçek tarhlarına ve bordürlere çok yakışır. Yapı marketlerden bir paket tohumunu satın alabilirsiniz

Sardunya (Scanted Leaved)

,turnagagasıgiller familyasındandır. Anayurdu Güney Afrika olan çok yıllık bitki. Akdeniz ülkelerinde o kadar çok yetiştirilir ki Akdeniz'le özdeşleştirilmiştir.  Pembe,sarı beyaz ve kırmızı tonlarında çiçekleri vardır. Eşeysiz ürer ve ekilen küçük bir parçadan büyüyebilir. Genel, sakız sardunyası, ceylan ve ıtır gibi türleri vardır. Sıcağı sever ve çok çiçek açması için bol güneş görmelidir. Gelişmesi için neme lüzum yoktur.Ayrıca bu çiçek kızıl toprakta daha hızlı büyüyebilir.

Akdiken (geyikdikeni) Rhamnaceae ailesinden...

Akdiken, dalları karşılıklı, uçları diken halinde olan, sarı-yeşil renkli küçük çiçekler açan, 3-6 metreye kadar boylanabilen ve 100 yıl kadar yaşayabilen bodur bir ağaçtır. Yaprakları sivri uçlu, oval ya da yuvarlak biçimli ve parlak yeşil renklidir. Sarımsı beyaz renkli çiçekleri yazın açar ve 3-5 çiçeği bir arada bulunur. Olgunlaşan çiçekleri önce yeşil renkli yuvarlak meyveler verir. Güneşli yerleri seven akdiken bitkisi, toprak yönünden seçici değildir. Tohumundan çoğaldığı gibi gövde çelikleriyle de üretilebilir.

Akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarında ramnoksantin ve lokain adı verilen maddeler ile antrakinon türevleri ve C vitamini bulunur. Meyvesi acıdır. Geyikdikeni olarak da bilinir.


Zinnia elegans

ZİNYA (Cinya - Kirli hanım çiçeği)

Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Meksika olan Zinya, bir yıllık yarı dayanıklı otsu bitkidir. 30-100 cm. kadar boylanabilen zinyanın sürgünleri dikine büyür. Açık yeşil renkli yaprakları gövdede karşılıklı dizili, sapsız, uzunca, oval ya da yürek biçimlidir. Tüm bileşikgillerde olduğu gibi zinyanın da bileşik çiçeğinde çok sayıda dilsi çiçeği ile ortada tüpsü çiçekleri bir çiçek tablasını (kömeci) oluşturur. Bu tablanın genişliği 5-12 cm. kadardır. Yalınkat ya da katmerli olan ve yaz başlarından sonbahara kadar bol bol açan bu çiçekler beyaz, krem, açık sarı, kayısı rengi, turuncu, kırmızı, mor ve hatta yeşil renklerde olur. Birden çok rengi aynı anda taşıyan çiçekler açan kültür türü zinyalar daüretilmiştir. Çiçek tarhları ile bordürler için pek makbul ve süsleyici sayılan zinyalar, kesme çiçek olarak da yeğlenerek kullanılmaktadır. Zinyalar, bahçelerde yetiştirilmesi kolay ve bakımı zahmetsiz olan süs bitkilerindendir.


Minyatür (cüce) Gül

 

Saksıda yetiştirmek için en ideal gül türü minyatür (cüce) güllerdir, Bunlara minyatür gül, salon gülü gibi isimler de verilir. Ev içinde ama hem güneşli hem esintili cam önünde kolayca yetiştirebilirsiniz, çok şirindirler. Tek kusurları kokusuz olmaları…  Genelde dikensiz veya hafif dikenlidirler.
Minyatür güllerin başlıca özellikleri
Doğal bir tür değildir. Bahçe güllerinden elde edilmiş ve yediveren (devamlı çiçek açan) özellikli olmalarına dikkat edilmiş hibrit gül çeşitleridir, Rosaceae familyasının Rosa cinsinin bahçe gülleri türlerinden oluşturulmuşlardır.
Bodur güllerle karıştırmayın. Minyatür gülerin dalları kürdan "kadar incecik olur. Bu halde çiçek! vermiş mini saksılarda satılırlar. Boyları (satış yerlerinde) 10 - 15cm civarlarındadır. İyi bir bakımla daha da büyümelerini serpilmelerini sağlayabilirsiniz. Genelde 5Ocm'yi geçmezler.
Kışa dayanıklılıkları: -12C dereceye kadar kesin dayanırlar. Kıyı illerimizde hiç sorun yok. Daha fazla soğuğa dayanmaları pek mümkün olmayabilir., minyatür gül çeşidine göre değişir.
Diğer güllerden farklı olarak evlere daha iyi uyum sağlayabilirler. Yeri bir hayli güneşli ve mükemmel havadar, esintili olmalı. Kışın mutlaka en az iki: ay soğuk; bir yerde dinlendirmelisiniz.
Yetiştirilmesi ve çoğaltılması Toprak / sulama" Suyu pek tutmayan (çabuk kuruyabilen) ve havadar özellikli her toprak uygundur. Sulama aralıkları belirli bir düzen dahilinde olması zarar verebilir. Toprağı kayda değer bir ıslaklık kaybetmedikçe sulamamalısınız,
Besin / gübre; Yaz boyunca 15 - 20 günde bir defa sulama suyuna genel amaçlı bitki besini karıştırın (ev bitkileri için satılan hafif dozajlı özel bitki besinlerinin genel kullanılır).
Budama: Minyatür güllerinizi ilkbahardan ağustos ortasına kadar her gerekli gördüğünüzde dalları dipten budayabilirsiniz. Bunun tek şartı, üzerinde mutlaka birkaç yaprak kalmalı. Ağustos ortasını geçtikten sonra bir daha budamayın kış için güç toplasın. Kış mevsiminin çok hafif geçtiği yerlerde Ekim avı basına kadar budayabilir tekrar tekrar güzelce çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz.
Porsuk (Taxus), porsukgiller (Taxaceae) familyasından Taxus cinsinden ibreli ağaç türlerlerine verilen ad.

Türkiye'de Porsuk ağacının nesli tehlikede olup, tohumdan porsuk ağacı yetiştirme oldukça zordur. %20 başarı sağlayanlar bunu bilimsel makale olarak yayınlayabilmektedir, ancak çoğaltılması için henüz ideal bir yöntem bulunabilmiş değil. Porsuğun turuncu-kırmızı-yeşil renkli özgün meyvesi az etli olması ve ticari değer taşımamasına karşın oldukça tatlı olup, meyve içindeki çekirdeğinin çıkarılması şartıyla yenilebilmektedir. Bitkinin bütün diğer kısımları zehirlidir, hele, hele meyve çekirdeği (tohumu) aşırı derecede zehirlidir, zira kuşların aksine insan midesi meyve çekirdeğini parçalayabilme yeteneğine haiz olmakla çekirdeğin yenmesi halinde mide asidiyle birlikte parçalanan zehirli alkoloidler ölüme kadar varan zehirlenmelere neden olmaktadır. Çimlenme engeli, kuşların zehirsiz olan meyveyi yiyip,insanlar için zehirli olan tohumunu (meyve çekirdeğini) dışkılamasıyla ortadan kalkmaktadır.

Porsuk ağacı çiçekli bir bitkidir ve iki evciklidir.Yani erkek ve dişi organ farklı ağaçlarda bulunur. Porsuk ağacı savaşların kazanılmasına vesile olmuştur.

Porsuktan elde edilen ahşap oldukça esnek bir o kadar dayanıklıdır. Bu nedenle geleneksel yayların yapımında kullanılmıştır. Porsuk ağacı bitkisinden elde edilen taksol antikanserojen etkiye sahip bir maddedir ve günümüzde etkili olarak kanser tedavilerinde kullanılmaktadır. Eylül-Ekim den Aralık-Ocak aylarına kadar meyveleri, sanki ağaçta yeni yılı karşılar gibi çok güzel görüntü oluştururlar.

TÜRKİYE'DE BULUNAN EN YAŞLI PORSUK AĞAÇLARI ZONGULDAK İLİNDE GÜMELİ BELDESİNDE, TÜRKİYE'NİN 105.Cİ TABİAT ANITI OLAN BÖLÜKLÜ ORMANLARINDA YER ALAN BİRİ 1600 DİĞERİ 1000 YAŞINDAKİ PORSUK AĞAÇLARIDIR.


Passiflora caerulea,

çarkıfelekgiller (Passifloraceae) familyasından çarkıfelek cinsinin Güney Amerika'da yetişen türüdür.

Çiçekleri, Paraguay'in millî çiçeğidir.

 Çarkıfelek adıyla bilinen meyveleri insanlarca tüketildiği için Dünya çapında ziraati yapılır. Bitki, asma sarmaşığı gibi helezonik tutmaçlarla tutunarak hızlı büyür. 15-20 m yüksekliğe kadar boylanabilmektedir. Yaprakları beş (bazen üç ya da yedi) lopludur. Çiçek tacı mavi ya da menekşe rengi filamanlarla çevrilmiştir. Tropikal iklimlerde bütün yıl boyunca çiçek açabilir.

Passiflora incarnata türü soğuğa daha dayanıklı türlerden olup -10 dereceye kadar dayanabilir. Hem bu yüzden hem de çiçekleri ve aromatik kokusunda dolayı bahçecilikte tercih edilen çarkıfelek türlerindendir. Avrupa'da da gözde bahçe bitkileri arasındadır.

 Meyveleri çiğ olarak yendiğinde lezzetsiz olduğu için daha çok kek ve pasta yapımında kullanılır. Güney Amerika'da meyve suyu Passiflora Mousse gibi tatlıların yapımında da kullanılır.

Yapraklarından yapılan çayın stresi ve endişeyi azaltıcı etkisi olduğu iddia edilmektedir.

(Uzun yıllar özellikle çocuklar için sakinleştirici şurup olarak kullanılmıştır.)

Bununla birlikte yapraklarında bulunan "siyanid glukosid" maddesinin toksit etkisi bulunmakla,kaynatılmakla büyük bir kısmı yok edilebilse de; bu sebeple fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Amerikan Sarmaşığı/ Hazan dalı (Parthenocissus quinquefolia)

Ömürlü bir sarmaşıktır. Asma yaprağına benzeyen yapraklarını kışın döker. Parlak yeşil yapraklar sonbaharda muhteşem kızıl renklere bürünür. Yazın açan minik yeşil çiçekler sonbaharda üzüme benzer mor meyvelere dönüşür. Bitkinin meyveleri kuşlar tarafından çok sevilir fakat insanlar için zehirlidir. Çocukların yememesine dikkat edilmelidir 

Son derece hızlı gelişen bitki kısa zamanda çitleri, duvarları sarar.Bu özelliği ile çirkin görünümlü binaları giydirmekte çok kullanılır. Kuru ağaçları sardırmakta veya yer örtücü olarak da kullanılabilir. Dallarından çıkan minik vantuzlarıyla duvarlara kendiliğinden tutunur. Bununla beraber ilk yıllarda tutunmasına yardımcı destekler kullanılması iyi olur. Bitki zaman içinde 15 metreye ulaşır.

Önemli bir nokta; Bitki kontrol altında tutulmadığı takdirde etrafındaki ağaç ve çalılara sararak onları boğabilir. Canlı ağaçlara sarılmamalıdırlar. Drenajı düzgün, herhangi bir toprak yetişmesi için yeterlidir. Bununla beraber gübreli ve iyi sulanan topraklarda çok hızlı gelişir. Güneş ve gölge ayırt etmez.Budamaya dayanıklıdır. İstenmeyen dallar ilkbaharda kesilir.Üretilmesi çok kolaydır. Toprağa uzatılan dallar kısa zamanda köklenir. Bunlar sökülerek istenen yerlere fidelenir. Yetişkin bitkilerin tohumları çoğu zaman düştüğü yerlerde kendiliğinden filizlenir. Veee bonzailerim... Yakında eğitimini vermeye başlayacağım. Onlar da sizi bu şekilde karşılıyorlar

Bitmedi...

Terasımda daha, Çay bitkisi, nar ağaçları, kızılcık ağacı, minyatür kestane ağacı, beyaz leylak, mor leylak, yabani leylak, şimşirler ve küçük saksılarda sivri biber, fesleğen (yemeğe katılan), roka, maydanoz da var.

ONLARI GELİRSENİZ GÖREBİLECEKSİNİZ
BEKLERİZ EFENDİM...


Bıkmadıysanız  bu fotoğraflara da bakabilirsiniz....
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tiyatroterapi'den

Atatürk’ün Vasiyeti ve İş Bankası’ndaki CHP Hisseleri... Sinan Meydan

Atatürk’ün Vasiyeti ve İş Bankası’ndaki CHP Hisseleri... Sinan Meydan Atatürk'ün 5 Eylül 1938 tarihli vasiyetine dayanan İş Bankası'ndaki CHP hisselerini Hazine'ye devretmek...

Hayatınıza Yıldız Kenter girdiyse...

Hayatınıza Yıldız Kenter girdiyse... Değerli dost Cengiz Korucu ile girişimiz arasında bir yıl var. Ben 1976 girişliyim. Ama yaşanılanlar birebir, istis...
 İSTANBUL Hava durumu


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi