Gazete Tiyatroterapi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Analitik Düşünme ve   Analitik düşünmeyi geliştirebilme...

Analitik Düşünme ve Analitik düşünmeyi geliştirebilme...

Tarih 19 Aralık 2017, 17:57 Editör

Analitik düşünmek “bir problemi çözmek için, bilgileri ayrıştırarak ve sorunu oluşturan öğeleri göz önüne alarak sonuca varmak için yürütülen sistematik düşünme tarzı” olarak tanımlanır. Ancak nasıl ve ne şekilde bu düşünce tarzı öğrenilir veya geliştirilir sorusunu sorduğumuzda çoğumuz cevabını veremeyiz çünkü analitik düşünmenin henüz keşfedilmiş kesin bir yolu, yöntemi yoktur.

Analitik Düşünme ve   Analitik düşünmeyi geliştirebilme...

Analitik düşünmek “bir problemi çözmek için, bilgileri ayrıştırarak ve sorunu oluşturan öğeleri göz önüne alarak sonuca varmak için yürütülen sistematik düşünme tarzı” olarak tanımlanır. Ancak nasıl ve ne şekilde bu düşünce tarzı öğrenilir veya geliştirilir sorusunu sorduğumuzda çoğumuz cevabını veremeyiz çünkü analitik düşünmenin henüz keşfedilmiş kesin bir yolu, yöntemi yoktur.

Ancak aşağıda okuyacağınız maddeler bir nebze de olsa bu düşünme yeteneğinizi geliştirmenize olanak sağlayacaktır.

Aktif  Teknikler Kullanarak

1-Matematik problemlerini çözmek.

Matematik problemlerini çözmek analitik becerileri geliştirmenin en yaygın yollarından biridir. Matematik problemlerinde size bir bilgi verilir ve bu bilgiyi kullanarak problemin çözümüne ulaşmanız beklenir, aslında bu birazda dedektiflik oyununa benzer ama elbette cevaba ulaşabilmeniz için belli matematiksel kuralları bilmeniz gerekir. Günlük hayatta da matematik problemleri sıklıkla karşımıza çıkar, önemli olan bunları çözmek için zaman ayırmak ve gerekli altyapı eksiklerini tamamlamaktır.

2-Beyin jimnastiği oyunları oynamak.

Bulmaca çözmek sizi sistematik düşünmeye alıştırır ve sonuç olarak düşünme becerinizi geliştirmeye yardımcı olur. Beyin oyunları, eğlenirken aktif olarak analitik becerilerinizi geliştirmenin eğlenceli bir yoludur. Örneğin çapraz bulmaca, kare karalamaca, mantık oyunları, Sudoku ve bunun gibi daha birçok farklı biçimde planlanmış oyunlardan birini tercih edebilirsiniz. Aslında bazı masa oyunları da aynı işi görebilir. Satranç, dama, Go, Scarabble bunlardan birkaçıdır. Günümüzde video oyunları başında zaman geçiren çok. Ancak güzel haber bazı strateji oyunları da analitik düşünceyi geliştirmede işe yarar.

3-Bir tartışma ya da okuma kulübüne katılın.

Analitik becerileri geliştirmek için bir başka harika yol okumaktır elbette. Ancak eğer bunu sistemli bir grup eşliğinde yaparsanız hem farklı insanlarla bir arada olursunuz, hem de fikirleri, edebiyatı ve sorunları eğlenceli bir ortamda tartışma imkânına sahip olursunuz. Böylece kendinizi daha iyi ifade eder,  diğer kişilerle konuşma ve etkileşimde bulunma becerisine sahip olursunuz. Bu tip sosyal grupları kısa bir araştırma ile birçok yerde bulabilirsiniz.

Pasif Teknikler Kullanarak

4-Kendiniz için bir veri tabanı oluşturun.

 Ne kadar çok şey öğrenirseniz, dünya hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, karşılaştığınız problemleri anlamak ve çözmek sizin için o kadar kolay olur. Bilginizi arttırmak için farklı konularda çok okumanız, konferanslara, akademik konuşmalara katılmanız, doğru bilgi kaynaklarına ulaşarak internet ağını size fayda sağlayacak biçimde kullanmanız tavsiye olunur.

5-Düşünmek için vakit ayırın.

Bir karara varmadan önce düşünün, kendinize hiçbir şey yapmadan düşünmek için boş zamanlar ayırın. Girdi ve çıktılara odaklanın, hamle yapmak için acele etmeyin. En kolay ve en hızlı gibi gözüken çözüm bazen en doğru çözüm olmayabilir.

6-Dünya görüşünüzü genişletin.

Bir şeyi sil baştan yapmanız gerekmiyor ve dünya görüşünüz yıllar içinde yaşadığınız toplum tarafından şekillenmiş olabilir. Dünya görüşünüzü genişletmek zaman alır. Ancak dünyaya bakış açınızı değiştirmek, eninde sonunda bilgiyi daha iyi değerlendirmenize ve farklı fikirleri ve sonuçları analiz etmenize yardımcı olur. Dünyada olan biteni anlayabilmek için kendi dini, siyasi ve kültürel gerçeklerinizin dışına çıkmaya çalışın. Sizin görüşünüze uymayan fikirleri anlamaya çalışın. Farklı insanlarla tanışın, yeni kültürler tanıyın mümkün oldukça. Aslında tanıştığınız her yeni kişiyle görüş farklılığında olsanız bile özde ne kadar aynı olduğunuzu görmek bakış açınızı genişletecektir. 

7-Bağlantılar arayın.

Günlük hayatımızdaki pek çok şey birbirine bağlı. Doğada ve çevrenizde gerçekleşen olaylar arasındaki bağlantıları keşfederek, analitik becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olursunuz. Nedenleri, sonuçları, benzerlikleri düşünün. Görünenin ötesine bakın. Öğrendiğiniz yeni bilgiler ile eski bilgilerinizi bütünleştirin. Tarihi olaylar ile günümüzde yaşanan olaylar arasındaki ilişkileri fark edin.

8-Ayrıntılara dikkat edin.

Detaylara odaklanmak analitik becerilerin gelişiminde son derece önemlidir. Örneğin, bir ormanda dolanırken tek tek  ağaçları ve onların birbirinden farklılığını görmeye çalışın. Yeni insanlarla tanışırken isimlerini, neler giydiklerini ve onları herkesten farklı kılan özellikleri aklınızda tutun. [8]

9-Sorgulayın.

Karşınıza çıkan yeni bilgileri olduğu gibi, kabul etmeyin, nedenlerini anlamaya çalışın, eleştirisel bakın, asla kolay yola kaçıp ezberlemeyin. 

Kazandığınız Becerileri Hayata Geçirme

10-Yeni sorumlulukları üstlenin.

Analitik becerilerinizi düzeltmek için biraz zaman harcadıktan sonra, onları yeni sorumluluklar alarak sınava sokun. Akademik, kişisel veya mesleki yaşamınızda yeni görevler almak, üzerinde çalışmakta olduğunuz becerileri geliştirmenize olanak tanır. Yeni bir iş başvurusunda bulunun. Bazı gönüllü çalışmalar üstlenin. Bu gönüllü çalışmalar analitik becerilerinizi kullanmanıza ve başkalarına yardım etmenize olanak sağlayacaktır.

11- Kendinize meydan okuyun.

Karmaşık sorunları yardım almadan çözmeye çalışın. Bir matematik problemini hesaplamak için bir hesap makinesi kullanmak yerine, kafanızda veya kağıda uygulayın. En kolay çözüm yolundan kaçının. Bunun yerine, bir şeyi çözmenin zor yolunu seçerek kendinizi test edin.

12-Çevrenizdeki insanları da  analitik düşünme konusunda bilgilendirin. 

Tebrikler…Artık analitik becerilerinizden eminseniz, başkalarının becerilerini geliştirmeye yardımcı olun. Bu biçimde kendi becerilerinizin de üzerinde çalışmaya devam edeceksiniz. Belki de deneyimlerinizi yazabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Sibel Çağlar

Teşekkürlerimizle

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tiyatroterapi'den

Çocuk Oyunu

Çocuk Oyunu R.Sinan Akbaşak'ın yazıp yönettiği ve sadece çocukların yine çocukları oynadığı çocuk oyunu... Büyümüş de küçül...

Sanat Eğitimi ve Çocuklar... R.Sinan Akbaşak

Sanat Eğitimi  ve Çocuklar... R.Sinan Akbaşak Eğitimde köklü değişikliklerden bahseden ve sözde reformlar yapan sistem yapıcıların hepsinin temel saplantısı fen,...
 İSTANBUL Hava durumu


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi