Gazete Tiyatroterapi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KONUŞ Kİ SENİ GÖREBİLEYİM

KONUŞ Kİ SENİ GÖREBİLEYİM

Tarih 14 Eylül 2010, 23:54 Editör

Her zaman ya konuşan yada dinleyen konumunda bulunmaktayız

KONUŞ Kİ SENİ GÖREBİLEYİM

 

                             Bireysel yada toplumsal ilişkilerimizin her boyutunda  ve her zaman ya konuşan yada dinleyen  konumunda bulunmaktayız.Her iki halde de olabileceğimiz kadar başarılı olduğumuzu söylemek pek mümkün değil gibi,Aslında herkes konuşmayı kendi kendine ,konuşa konuşa öğrenmektedir.Gelgelelim konuşma hepimizin bildiği gibi gelenek ,görenek ve alışkanlıklarımızın sınırları dışına çıkamamaktadır.Bundan dolayı da konuşma genellikle becerisiz,başta öğretim olmak üzere iş ve yaşam ilişkilerimizin hemen her alanında daha az başarılı ve daha az mutlu olmamıza neden olmaktadır.

                            Konuşma sadece bir takım sözcükleri seslerle başkalarının kulaklarına iletmek olmadığı gibi dinlemekte ;sadece işitmek demek değildir.Aslında tüm benliğimizle konuşmakta ,kulağımızla işitip zihnimizle dinlemekteyiz.İşte bu çok önemli kavram nedeniyle sadece konuşma değil dinleme de bilimsel bir eğitim konusu olarak düşünülmeli ve bu konuda gerçekçi adımlar atılmalıdır.Doğru dinlemeyi bilmeyenler ki bunlar dinleme sürecinde zihinsel tepki yönünden yetersiz kalanlardır,dinleme eğitiminden geçirilerek sağlıklı bir algılama becerisine sahip olmaları sağlanmalıdır.Doğru konuşmayı bilmemek gibi doğru dinlemeyi de becerememekten hangimizin başı derde girmemiştir.Bunları söylerken dinleme eyleminin konuşmak eyleminden daha basit olmadığını ,tesadüfen yada sıradan çabalarla çok daha iyi konuma gelemeyeceğini  anlatmaya çalışıyorum.

               Konuşurken çıkardığımız seslerle belirtmek istediğimiz anlamları  karşılıklı  olarak benimsemek,bu sesler ve mimiklerle aşk,sevgi ,nefret ,dostluk ,düşmanlık ,özgürlük gibi pek çok kavram ve duyguyu gerçekten oluşturabilmek aslında küçük bir mucizedir.İşte kişiliğimizi yada ilişkilerimizi yöneten ne kadar kavram varsa bu mucizede düğümlenmektedir.

                Olumlu doğrularda kendimizi başkalarına anlatmak; sen beni yanlış anladın,ben öyle demek istemedim, şimdi ben şunu demek istiyorum gibi tümcelerle kendi dilimizi yine kendi dilimize tercüme etmeye çalışmadan  başkalarını bize kendini anlatabilmesi hepimizin çok istediği ancak pek ulaşamadığı özlemi değilmidir.? konuştuğunu anlatabilen,dinlediğini anlayabilen insanların oluşturduğu toplumlar mutlu olabilmenin temel faktörlerinden birini belki de en önemlisini yakalayabilmiş toplumlardır.

                   Anlatabilecek ,anlayabilecek kadar çok sevginiz olsun.

                                                                           

                                                                                                            R.Sinan AKBAŞAK
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

R. Sinan AKBAŞAK... Köşe Yazıları

Nerede hata yapıyoruz... R.Sinan Akbaşak

Nerede hata yapıyoruz... R.Sinan Akbaşak ...televizyon kanallarımızdan bir bey elinde mikrofonla yakaladığı insanlara sorular soruyor. Özde basit sorular an...

Kelimelerin Senfonisini dinler miydiniz... R.Sinan AKBAŞAK

Kelimelerin Senfonisini dinler miydiniz... R.Sinan AKBAŞAK ... ve siz dinleyesiniz diye "Kelimelerin Senfonis"i tek kişilik gösteri olarak ayda iki kez karşınızda olacak... D...
 İSTANBUL Hava durumu


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi