Gazete Tiyatroterapi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Levent ARTÜZ... Marmara Denizi'nde kirlilik (Devam2)

Levent ARTÜZ... Marmara Denizi'nde kirlilik (Devam2)

Tarih 10 Şubat 2011, 13:17 Editör

Daha önce de belirtildiği gibi aslında Marmara Denizi gerçek bir deniz olarak değil, Karadeniz ile Akdeniz arasında bağlantıyı sağlayan Boğazlar sistemi üzerindeki bir genişleme olarak görülmelidir.


Önceki Sayfanın Devamı...

çözünmüş veya dispersiyon halindeki petrol hidrokarbonlarının yoğunluğundaki artıştır. Özellikle gemi trafiğinin belirgin bir şekilde artmaya başladığı 70'li senelerin başlarından beri de petrol hidrokarbonlarının kirletici etkisi  hızla devam etmiştir. Petrol hidrokarbonları, gittikçe artan deniz trafiği ve bilinçli olarak veya kaza sonucu denize bırakılan atıklardan ve kısmen de Tuzla, Gölcük ve bu gün kaldırılmış olan İstinye’deki tersane faaliyetlerinden kaynaklanmıştır. İstanbul çevresinde, gemilerden sintine sularını almak üzere bazı depolama tesisleri kurulmuşsa da, bunların kapasiteleri son derece yetersiz kalmıştır.


İstanbul Boğazında çok ciddi kazalara neden olmuş “INDIPENDENTA” (1979), “STAWANDA” (1980), “UNIREA” (1982) tankerleri, koyun yüklü olarak batan “RUBI UNYON-18” gemisinin karıştığı kazalar, sıvılaştırılmış amonyak gazı deşarjı yapmış olan “PETERSBERG” gemisi, Karadeniz’e bırakılan PCB (poliklorlu bi-fenil) içeren variller gibi “kaza” olarak nitelendirilen olaylar da, bu süreç içinde kirlenme yükünün artmasına sebep olmuşlardır.


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

M.Levent ARTÜZ

İzmit Körfezi Balık Ölümleri 3... M. Levent ARTÜZ

İzmit Körfezi Balık Ölümleri 3... M. Levent ARTÜZ İzmit Körfezi Balık ölümleri serisinin son bölümü...

İzmit Körfezi Balık Ölümleri 2... M. Levent ARTÜZ

İzmit Körfezi Balık Ölümleri 2... M. Levent ARTÜZ İzmit körfezinde meydana gelen balık ve deniz canlılarının ölümlerinin sanırım 2. kısmı 18 Ocak 2015 NTV MSNBC habe...
 İSTANBUL Hava durumu

GALERİ


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi