Gazete Tiyatroterapi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

YABANCI SAYISI VE HAVALARA UÇAN MİLYONLAR...  İskender Gürdöl

YABANCI SAYISI VE HAVALARA UÇAN MİLYONLAR... İskender Gürdöl

Tarih 04 Eylül 2014, 22:05 Editör

2014 – 2015 profesyonel futbol sezonu başladı. Kurulduğundan günümüze kadar sürekli sorunlarla boğuşan Türkiye Futbol federasyonu bu döneme de                       YABANCI SAYISI VE HAVALARA UÇAN MİLYONLAR             

                2014 – 2015 profesyonel  futbol  sezonu başladı. Kurulduğundan günümüze kadar sürekli sorunlarla boğuşan Türkiye Futbol federasyonu bu döneme de bir takım  handikaplarla  futbola start verdi.

              Özellikle şu yabancı sayısındaki kararsızlık ve mantık dışı uygulamalar sonucunda kaybedilen para miktarı fazlasıyla üst  noktalara   ulaşmış görünüyor.

                Şu sıralarda hangi sistemin uygulamada olduğunu tam anlamıyla bilememe karşın, ( ben bu yazıyı  yazarken yeni bir kararla karşı karşıya kalabiliriz!..) yinede kural gereği kadrodan uzaklaştırılmak istenen oyunculara  ödenen paraların hangi boyutlara ulaştığını tahmin edebiliyorum. Ayrıca bu iş için kahin olmaya da gerek yok sanırım. Çünkü, bu oyuncularla yapılan  sözleşmeler en az iki üç yıllık olmaktadır. Ayrıca, ödeneceği vaat edilen rakamlar öyle uçuk boyutlarda olmaktadır ki, bu oyunculara bu miktarlar dünyanın hiçbir yerinde verilmemektedir. Böylece oyuncunun  başka bir takıma transfer edilmesi  de  olanaksızlaşmaktadır. Bir de bunun üzerine sağlam yapılan sözleşmeler kulüplere pazarlık payı dahi bırakmamaktadır. 

Bu durum  yabancı futbolcunun elini güçlendirmekte,  UEFA ve FİFA nın genellikle oyuncu yanında yer alması da  hiçbir açık kapı bırakmamaktadır.    

                Yani kısacası;   Türkiye,  futbol oyunu için her yıl sağa sola   milyonlarca lira saçmaktadır. Üstüne üstlük  bu paralar yararlanamadığı,  oynatamadığı  yabancılara ve temsilcilerine ( menajer ) gitmektedir.

              Bu sorunun öncelikle çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Bunun içinde yabancı transferleri için çok üst düzeyde analizlerle bir takım ilkeler saptanmalıdır. Üç kuruşluk bir oyuncunun yirmi kuruşa alınması engellenmelidir. Bu işlerden  bir takım rantlar elde edilmesine dur denilmelidir.       

              Ya da yabancı sayısı serbest bırakılmalıdır.

                                                                                                  İskender Gürdöl


                                                            .....
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Spor Yazıları - İskender GÜRDÖL

FUTBOL PROGRAMLARI VE YORUMCULAR ÜZERİNE DÜŞÜNCELER... İskender GÜRDÖL

FUTBOL  PROGRAMLARI VE  YORUMCULAR  ÜZERİNE DÜŞÜNCELER... İskender GÜRDÖL Genellikle maçların yayınlarını televizyondan izlerim. Ve, genellikle de maç sonrası futbol programlarına pek b...

KANLICADA BİR FUTBOL SAHASI VE BİR BEKLENTİ... İskender GÜRDÖL

KANLICADA  BİR FUTBOL SAHASI VE BİR  BEKLENTİ... İskender GÜRDÖL Tekke Mevkii'n deki boş ve engebeli arazi düzeltilip futbol oynamaya elverişli hale getirilmesinden bu yana.....
 İSTANBUL Hava durumu


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi