Gazete Tiyatroterapi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

NEDİR BU

NEDİR BU " ARENA " ÇILGINLIĞI İskender Gürdöl

Tarih 23 Temmuz 2015, 07:09 Editör

Evet, bu sözcük " ARENA ". Neredeyse nereye yeni bir spor alanı yapılsa bir bakıyorum hop ismi bilmem ne " ...... ARENA " oluveriyor.NEDİR BU " ARENA " ÇILGINLIĞI             İskender Gürdöl

   Ne güzel " Başarıda Etkin Faktörler  1,2.. " diye tutturmuş gidiyordum. Fakat, uzun süredir kulağımı rahatsız eden bir sözcüğe takılıp  kalıverdim. Bu kez o konuya dokunayım, diğer dizimize devam ederim dedim.
   Evet, bu sözcük " ARENA ".  Neredeyse nereye yeni bir spor alanı yapılsa bir bakıyorum hop ismi bilmem ne " ...... ARENA  " oluveriyor.
   Özellikle dikkat ediyorum, tarihimizin önemli kişi isimleri ve günlerle  anılan spor alanları yıkılıp yeniden yapıldığında ismi bir anda değişip ARENA oluveriyor.
   Bunun neden yapıldığını pek kestiremiyorum ama bir amaca hizmet etme olasılığının yüksek olduğunu da düşünmüyor değilim.
   Ayrıca, Arena denilen; özellikle, insan ve hayvan ölümleriyle bütünleşmiş olan bu kavram kültürümüze ve geçmişimize öyle ters düşüyor ki,  insanın bu sözcüğü kabullenmesi mümkün görünmüyor.
  Evet,  bu sözcük dünyanın pek çok yerinde kullanılıyor diyebilirsiniz. Çok doğal. Çünkü onlar; insanları ve hayvanları birbirlerine kırdırıp izlemekten haz duyan sözde insan guruplarının torunlarıdır. Bunları da " ARENA "  denilen yerlerde yapmaktaydılar. ( Ki,  İspanya da bu günümüzde de devam etmektedir.)
   Bu ismi alıp da  Türkiye de kullanmaya kalkışmak pek hoş durmuyor, kanımca.
   Ha! birde yukarıda özetlediğim konuyu göz ardı edipte  bir sözcükle  " biz Avrupalı olduk " diyeceklerini sananlarda olabilir. Ama, bu aldanmadan öte gidemez. 
   Hem değişen isimlere yazık, hem de kökeni kötü çağrışımlar yapan bir sözcüğü bu kadar içimize sokmak yazık... 
   Kalınsağlıcakla...

Not: " Başarıda Etkin Faktörler " e  devam edeceğiz. Saygıyla duyurulur.                                                                                     
İskender GÜRDÖL                                       ...........................................

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Spor Yazıları - İskender GÜRDÖL

FUTBOL PROGRAMLARI VE YORUMCULAR ÜZERİNE DÜŞÜNCELER... İskender GÜRDÖL

FUTBOL  PROGRAMLARI VE  YORUMCULAR  ÜZERİNE DÜŞÜNCELER... İskender GÜRDÖL Genellikle maçların yayınlarını televizyondan izlerim. Ve, genellikle de maç sonrası futbol programlarına pek b...

KANLICADA BİR FUTBOL SAHASI VE BİR BEKLENTİ... İskender GÜRDÖL

KANLICADA  BİR FUTBOL SAHASI VE BİR  BEKLENTİ... İskender GÜRDÖL Tekke Mevkii'n deki boş ve engebeli arazi düzeltilip futbol oynamaya elverişli hale getirilmesinden bu yana.....
 İSTANBUL Hava durumu


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi