Gazete Tiyatroterapi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HRANT'A AĞLAYALIM DA... Mehmet YAVRUTÜRK

HRANT'A AĞLAYALIM DA... Mehmet YAVRUTÜRK

Tarih 19 Ocak 2012, 19:36 Editör

"Tıpkı bir güvercin gibiyim... İnsanı güvercin ürkekliğine hapsetmenin nasıl bir bedel olduğunu bilirmisiniz? Siz, hiç mi güvercin izlemediniz?


               HRANT'A AĞLAYALIM DA…

       "Tıpkı bir güvercin gibiyim... İnsanı güvercin ürkekliğine hapsetmenin nasıl bir bedel olduğunu bilirmisiniz?  Siz, hiç mi güvercin izlemediniz?
        Evet, kendimi bir güvercinin ruh tedirginliği içinde görebilirim ama biliyorum ki bu ülkede insanlar güvercinlere dokunmaz. Güvercinler kentin ta içlerinde,insan kalabalıkların da yaşamlarını sürdürürler.
        Evet, biraz ürkekçe ama o kadar da özgürce."
        Yukarıdaki satırlar Hrant Dink'in Agos Gazetesinde çıkan "Ruh Halimin Güvercin Tedirginliği" başlıklı son yazısından alınmıştır. Bu yazının çıktığı gün Hrant Dink, menfur bir saldırıda öldürüldü."Güvercinlere dokunulmayan" bu ülkede hiç kimse bu cinayeti onaylamadı. Bu ülkenin çoğunluğu Hrant' a samimiyetle üzüldü. Kahir ekseriyeti* cinayeti ve katilleri lanetledi. Hiç kimse katilleri kahraman ilan etmeye kalkmadı.
        Tabii bu güne kadar  menfur cinayetlere kurban giden tek kişi Hrant değildi. Birkaç isim sayalım: Mehmet Baydar, Bahadır Demir, Daniş Tunalıgil, İsmail Erez, Taha Carım... Bunlar öldürülen diplomatlarımızın bir kısmı.
        Talip Yener (Şoför), Tecelli Arı (Din görevlisi), Necla Kuneralp (B:Elçinin Eşi), Nadide Akbay (Ateşe Eşi), Neslihan Özmen (14 Yaşında. Ateşe kızı)...Toplam kırk iki insanımız. Çoğu medeni dünyanın(!) göbeğinde, göz göre göre güvercin gibi avlandı. Katillerinin bir kısmı ya yakalanamadı ya da komik cezalar verildi. Birçok ülkede bu cinayetler alkışlandı. Katiller kahraman ilan edildi. Bir takım yerlere isimleri verildi...
        Tamam... Hrant’a ağlayalım. Hrant için adalet isteyelim. Kimsenin "güvercinlerimize" dokunmasına izin vermeyelim. Dokunanlardan sonuna kadar hesap soralım. Peki, diğer katledilen kırk iki güvercine, 14 yaşında katledilen Neslihan'a niye kimse ağlamıyor? Niye onlar için de adalet istenmiyor?
        Bugün sadece Hrant'a değil, güvercinlere dokunmayan insanların, zalim avcılarca  katledilmiş güvercinlerine de ağlayalım. Ne olur, onlar için de adalet isteyelim!

* Ezici çoğunluk
                                                                                                        
                                                         
Mehmet YAVRUTÜRK


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Mehmet YAVRUTÜRK

"ONLAR ÖLÜRKEN DE GÜLÜYORLAR" M.YAVRUTÜRK

Başlıkta ki tırnak içindeki o sözler bana ait değil. İlk duyduğumda canımı çok acıtan bu sözler "Sudaki İzler" belg...

Hüzün Kavmindeniz... M.YAVRUTÜRK

Hüzün Kavmindeniz... M.YAVRUTÜRK Oğlunu askere uğurlayan babanın öyküsünü anlatan dost Mehmet Yavrutürk
 İSTANBUL Hava durumu


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi